J CXY werd, kwam men van het voorplein in dit park, dat verdeeld was in 17 Bloem- en Grasperken, met een beeld in het midden van ieder perk. Ten tijde van Willem V is deze tuin opnieuw aan gelegd en veranderd in een wandelplaats met hoornen en heesters, en doorkruist door slingerende lanen. „Dit Valkenberg verstrekt den inwoonderen van Breda tot een aangename wandelplaats, wiens gelijk in de Nederlanden niet wordt aangetroffen," zegt Van Goor in zijne «Beschryving van Breda" en dit woord is grootendeels nog heden van kracht. Dat dit merkwaar dige plekje met recht een geliefkoosd verblijf der Prin sen van Oranje genoemd mag wordenblijkt duidelijk uit het feit dat dit het voorrecht genoot alle Graven van Nassau en Prinsen van Oranjevan af den stichter Hendrik van Nassautot den zoon van Prins Willem V den lateren Koning Willem 1, gedurende eenigen tijd binnen zijne muren te huisvesten. Doch toen het rampzalige jaar 1795 aangebroken was, onderging het Kasteel hetzelfde lot als alle andeie bezittingen van het Huis van Oranjehet werd een voudig verbeurd verklaard en door de Bataafsche Repu bliek in bezit genomen. Vele kostbaarheden en kunst werken waaronder de genoemde tapijten en beelden werden nu openlijk verkochtvan nu af werd het Kasteel slechts gebruikt tot huisvesting van zieke en gewonde soldaten en van krijgsgevangenen. Dat ge durende deze jaren alle kostbaarheden en versierselen die nog overgebleven warengeheel vernield werden en het gebouw er zeer door geleden heeft, behoeft wel niet vermeld te worden. Eindelijk werd het uitslui-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 121