p~ 139 korten tijd geheel veranderd. De diepe wonden der liefde waren door den tijd geheeld. De woedende hartstochten bij zulk een karakter kunnen van geen langen duur zijn. Hoe heviger toch de storm, des te eer is hij uitgeraasd en weldra bedekt eene kalme rust den oceaan als weleer. In 't gemoed van den jongeling had ook de storm zijne vernielende werking getoonddoch hij had weer bijna even snel plaats gemaakt voor eene weldadige rust. Een jaar reeds vertoefde Willem in de tropendoch zelfs niet eenmaal was die kalmte verbroken. Men kan zich de onverholen vreugde van Dirk van Gravenberghe voorstellen, toen zijne brieven met den dag vroolijker werden. Werkelijk had dus het verblijf in dat heete klimaat hem goed gedaan, niettegenstaande hij anders had gedacht. Hij van zijn kant kon niet nalaten hem in den eersten tijd op te beuren; later bleek dit echter geheel onnoodig te zijn. Trouw schreef hij zijn vriend alles wat meldenswaardig was. Toch kostte het hem eenige moeite, al had Willem ook zijn leed overwonnen, zijnen vriend het bericht mee te deelen, dat Van Talingen en Amalia in den echt waren verbonden. Vreesde hij aan den eenen kant met dat schrijven eene oude wonde open te rijten, aan den anderen kant echter was hij zulks wel verplicht door zijne belofte, afgelegd bij het afscheid Ook hield hij zich aan de tweede belofte en verloor den gehaten minnaar geen enkelen dag uit het oog. Menigen brief had Dirk van zijn vriend ontvangenWillems geluk en tevredenheid hadden hem reeds menigmaal verheugd toen hij op zekeren dag weer een schrijven ontving,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 289