141 waarop zij onder de bevelen van hunnen geliefden aanvoerder, den vijand afbreuk konden doen. Dan zouden zij grootsche blijken van sympathie en heldenmoed ten toon spreiden, om liever met hem te sneuvelen dan zonder hem terug te keeren. Dit tijdstip was niet ver meer verwijderd. Ingevolge een last van den opperbevelhebber, om den onrustigen vijand te verkennen die zich luidens de ingekomen berichten aan de oostelijke grenzen in grooten getale verzameld bad met het oog op een aanval op de postenlinie, stond op zekeren morgen een flink detachement binnen de versterking aangetreden, ongeduldig wachtende op het bevel van hunnen aan voerder om af te marcheeren. Hij stelde gelukkig hun geduld niet lang op de proef en weldra bewoog zich eene kleine schaar dapperen behoedzaam in het bijna onbegaanbare terrein Daar men tot waarneming dik werf halt hield en gebaande wegenbewoonde streken zooveel mogelijk vermeed, vorderde men uiterst langzaamdoch zeker. Vier uren van groote vermoeienis waren reeds door worsteld en nog was niets van den Atjeher te bespeu ren. Dit stelde de dapperen niet weinig te leur: die zich een treffen met den verachten vijand voorgespie geld hadden Willem kende de begeerte zijner solda ten daarom speet het hemdat zijne opdracht niet in dien geest luidde. Nu echter nam hij zich ernstig voor met ijzeren wil en door zijnen invloed dien harts tocht te bedwingenzoolang de omstandigheden niet tot een gevecht noopten. Gedurende den marsch had hij daarom iedereen met klem op het hart gedrukt

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 291