143 gen pijnlijken gil. Desniettemin drongen zij, door het bloed hunner gevallen vrienden geprikkeld, steeds voor waarts, als wilden zij met hunne overmacht de kleine troep dapperen verpletteren. Een tweede salvo kraakte, dat het bloed met stroomen vloeien deed en den laat- sten stervensgroet van menig huisvader naar zijne ge liefden overbracht. Toch dacht de verhitte Atjeher niet aan wijken, maar was hij zelfs op geen 30 passen meer verwijderd Een laatste salvo dreunde en een oogenblik daarna sprongen de wakkere soldaten, los gebroken duivels gelijk, met hunnen aanvoerder aan het hoofd en gevelde bajonet te midden hunner be- springers. Afgrijselijk was de slachting onder hen. Geen bajonet, bestuurd met vaste hand, die zijn doel gemist had; doch ook aan onze zijde moesten velen hunnen moed met den dood bekoopen. Geenszins verflauwde echter hunne onstuimigheid, hoewel dichte drommen elk oogenblik den toestand der colonne verergerden. Men woelde en warde in 't handgemeen door elkaar naar alle zijden de geduchte wapenen met schier bovennatuurlijke kracht zwaaiende en menigen schedel verbrijzelende, totdat een rauwe gil en het plomp neerstorten van eene lange gestalte aller oor trof. «0 God, onze aanvoerder is bezweken," jammerde menig ruwe krijgsmanterwijl onwillekeurig een traan het gloeiend oog benevelde. «Staat bij, kameraden, zij zullen het lijk niet hebben" en in een oogwenk is, als 'tware, eene levende muur van bajonetten om den beminden commandant gevormd. Heviger werden de aanvallen der verwoede vijanden,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 293