1 u die, door hunne zucht naar schandelijke wreedheden aangespoordzich van den gevallene trachtten meester te maken. Verscheidene aanvallen waren afgeslagen, maar, helaas! wat haatte dit; versche drommen ver vingen de gesneuvelde vrienden en reeds had een lielsch moordtooneel een aanvang genomen, toen on verwacht een levendig «hoera" en het gekletter van bevriende wapenen de lucht deden daveren. Goddank, het waren trouwe wapenbroeders; het uur der ver lossing had geslagen. Schuimend van woede wierpen de onzen zich op den zegevierenden vijand, het bloed hunner gevallen makkers wrekende met eene onstuimig heid, die den Atjeher in vertwijfeling bracht. In overhaaste vlucht, een wervelwind gelijk, vloden thans de hruine duivels naar alle windstreken, hunnen weg afbakenende met stroomen bloeds en stapels lijken. Afschuwelijk was die aanblik. Eindelijk was het geheele terrein gezuiverd van vijanden; heinde en ver was niets van hen te bespeuren. De weinigendie nog heelhuids uit den heeten strijd gekomen warenhadden zich verborgen in hunne diepe spelonkenwaar zij de geweldige slachting aan hunne vrouwen en kinderen vertelden en den dood van menigen makker betreurden. Rouw en verslagenheid heerschten te midden der eens zoo gelukkige huis gezinnen; de kampongs leken wel uitgestorven. Doch keeren wij terug tot de onzendan vernemen wijdat op een naburigen post het schieten duidelijk was gehoordwaaruit men begrepen haddat ergens hulp noodig was. Men snelde naar de wapenen ijlde in de richting der schoten beangst te laat te zullen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 294