f J 147 dokter, die wel had ingezien, dat zijne gezondheid geknakt en het zenuwgestel te overspannen was, gaf hem den ernstigen raad herstel van gezondheid te zoeken in Nederland. Eerst sloeg Willem dit voorstel vfin de hand, maar liet zich toch spoedig door den bekwamen vriend en leidsman overtuigen. Wij zien derhalve na een vierjarig verblijf in dit heete klimaat Willem van Adlershove wederom op een boot den onmetelijke oceaan oversteken, in 't zalige vooruitzicht spoedig den ouden Vaderlandschen bodem te betreden. Het afscheid was kort, maar aandoenlijk geweest. Wat de thuisreis betreft, zij was voor Willem eene even aangename periode zijns levens als de heenreis. Ook nu wist hijin weerwil dat hij nog pas twee maanden hersteld was, den gezelligen omgang te be vorderen en menig hart te stelen. Door zijne ziekte waren zijne goede eigenschappen niet verdwenen. Alleen van tijd tot tijd kon wel eens het anders zoo vriendelijke oog rusteloos over den oneindigen water spiegel starenwellichtbij de gedachte aan het gehate huwelijk, dat jaren geleden in 't Moederland gesloten was. Dit was echter maar eene opwelling, die spoedig bekoelde en plaats maakte voor eene ernstige bezadigd heid en gelukkig ook, want zijn geschokt zenuwgestel gedoogde geen overprikkeling van den geest. Heeds verheugde hij zich bij voorbaat zijne beste vrienden te Amsterdam terug te zien en zich voortaan aan hen te kunnen wijden. Hoe meer hij de oude Vaderlandsche kust naderdehoe meer hij haar liefhad hoe minder hij zich kon voorstellen haar ooit verlaten te kunnen hebben.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 297