t J 152 om hem tot bedaren te brengenhare liefelijke toe gevendheid, gedweeë lijdzaamheid, was slechts olie op het vuur. Zwaar drukte het juk van den echt op de teedere gade. Griefde het haar, dat de barbaarsche echtgenoot uit de meeste aanzienlijke kringen verbannen was, zij trachtte haar leed, maar bovenal het zijne, te lenigen door zachten huiselijken omgang. Hare be stendige, opofferende liefde trachtte in huis den vrede te bewarendoch werd maar al te vaak verlamd door zijne ongegronde norschheid. Zij schreide stille tranen na elke ruwe onbeleefdheid of hondsche behandeling van den despoot, doch nimmer toonde zij hem ot anderen de smart, die hij haar veroorzaakte. Een gevoeliger slag werd haar toegebracht, toen onvoorzichtige kennissen haar zijn omgang meedeelden met zekere vrouwen wier vermelding hier niet betamelijk zou zijn, Je kunt je voorstellen, hoe deze schandelijke echtbreuk haar inwendig hevig kwelde. Nauwelijks kon zij hare ooren geloovendoch gedachtig aan het eens gegeven woord, bleef zij den nietswaardigen man liefhebben. Dag aan dag hadden nu ergerlijker tooneelen plaatswaaruit men duidelijk merken kondat hij zijne lieve vrouw geheel verwaarloosde. Deze minachting verdroeg zij met een edel hart. Ook nu klaagde zij haar noodlot nimmer aan anderenzelfs niet haren ouders." »0, die vervloekte plik kan mij niet langer bedwingenzegwaar ik hem vinden kan en zoo waar, als ik Amalia eens oprecht bemind heb, zal «Bedaar, Willem, ge zoudt vergeefsche moeite doen ik

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 302