ft 4 74 die zich langen tijd niets had behoeven te ontzeggen die langen tijd aan elk harer grillen had kannen voldoen. Met den ouderdom kwam een toenemend gevoel van leegte over haar. De liefde voor Karoscy was nog niet uitgedoofd. Zij was nog even sterk, even vurig, die eenmaal zoo gelukkige liefde. Geen wonder dus dat haar hart zocht naar een wezen waarop zij een deel daarvan kon overdragen. Zij snakte naar iets, dat haar het leven zoeter zou makendat haar koudleeg bestaan op deze wereld een doel zou geven. Met dat oogmerk was zij weer naar de groote vlak ten van Hongarije getogen. Ook een diepgeworteld heimwee drong haar te gaan naar de geboorteplaats. Daar zwierf zij dan weer rond, gedachteloos, onver schillig en toch, toch iets zoekend, dat haar liefde waardig was. Het was op een avonddat men aan den horizon het rossige schijnsel van vlammen zag Een hevige brand woedde daar. Woest lekken de allesvernielende vuurslangen ten hemel, gevoed door de kleine, uit hout en klei opgetrokken door riet gedekte hutten en weldra is een gehucht tot een rookende, smeulende puinhoop verteerd. De bewoners zijn van het weinige, dat ze bezatenberoofd. Uiterlijk kalm rooken de ongelukkige mannen hun pijp of cigaretmaar somber staren zij toch op de ruïne van hun have en goed. Hier en daar verbreekt van tijd tot tijd een geweeklaag der vrouwen het knette rend geluid der in den gloed verterende stukken hout. Met wanhopige liefde drukken zij hartstochtelijk hare

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 324