204 die wildernis is opgesloten om te waken voor de hand having der Nederlandsche rechten. De mensch is niet altijd gestemd voor diepe denkbeeldenvoor ernstige gedachten, en de verhevenste natuur, die ze in zijn hart doet opkomen, doet eindelijk pijn aan, wanneer men de vroolijke samenleving mist. Maar treden wij den post binnen. Hij bestaat uit een voormalig landhuis, welks eigenaar gedurende de troebelingen is verdreven gewordenen dat nuver sterkt, den commandant van den post ter bewoning is aangewezen. Daarom heen liggen het soldatenlogies en andere gebouwtjes, omgeven door een dubbele rij pallissaden. Het is middag. Een doodsche stilte komt u tegen. De schildwacht aan den ingang worstelt met alle kracht, door zijn soldatenplicht gedreven, tegen den opkomenden slaap. In het soldatenlogies ziet gij een dertigtal manschappen op hun britsen liggeneen middagdutje doen. De verschroeiende warmte onder den tropischen hemel doet hen zoo loom en lusteloos zijn. Doch gaan wij verder naar de officierswoning, het versterkte landhuis. Het is een klein gebouw, uit eenige kamers en een voorgalerij bestaande, alles keurig netjes onderhouden en ingericht. De verschillende bloemen, prijkende met de fraaiste kleurenpracht, die men zich kan voor stellen de hangplanten en het klimopdie met kwistige hand om de stijlen der voorgalerij zijn aangebracht, geven aan alles een frisch en helder aanzien, en oefenen een verkoelenden invloed op de omgeving uit. Naar binnen gaande, vinden wij overal denzelfden smaak terughoewel 't meubilair uiterst eenvoudig is.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 354