t j CXL1X Nieuwenhuyzen in een tweeden brief op erkenning van ons gezag aan en gaf 24 uur tijd tot het nemen van een besluit. Daarop antwoordde de Sultan even onbegrijpelijk en vroeg uitstel; maar toen dit uitstel slechts tijdwinst bleek te zijn tot het in orde brengen van verdedigings werken aan de kustverklaarde Nieuwenhuyzen den oorlog en liet de aangelegde versterkingen beschieten. Eenige dagen later verscheen de expeditie. Hoe men zich vergist heeft in het schatten van den vijand, dien men tegenover zich kreeg; hoe men een geheel verkeerd denkbeeld omtrent den aard van dat volk had, heeft de ondervinding geleerd. Hadden de Nederlanders reeds menigmaal dappere volksstammen bedwongenhier hadden zij te doen met een vijand, nog fierder en heldhaftiger dan de Balineezen of Boniërsnog hardnekkiger en meer doodverachtend dan de Padris; daarenboven gesteund door het meest moeielijke terrein waarop hij dikwijls ook met het grootste succes, gebruik kan maken van den kleinen guerilla-oorlogdie zoo berucht en vaak noodlottig voor onze strijders in Indië is geworden. Alle sieraden van den mensch missende, paart de Atjehnees aan een laag en dierlijk en in de hoogste mate onzedelijk karakter, eene groote mate van hoog gevoeligheid en trots. Hij is verslaafd aan de opium eneenmaal daardoor opgewondenin den strijd de hardnekkigste vijand, wreed en onmeedoogend; vooral, waar die strijd gegrond is op het geloof, dat men Land en Volk.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 155