CLVI generaal-majoorde aangewezen opvolger van Kohier werd door Koopman sterk afgekeurddaar hij meende dat het verband met de schepen door den invallenden oostmoesson zou worden verbroken. De Gouverneur- Generaal Loudon j telegraphisch (over Penang) van den onhoudbaren toestand verwittigd, besloot derhalve met algemeene goedkeuring van den Raad van Indië, ook van Ver spy ck, de expeditie terug te roepen. 29 April werd Atjeh verlaten en 10 Mei kwam men te Batavia aan. Van toen af begon de moeielijke en omvangrijke taak der blokkade-schepende marine heeft er zich echter eervol van gekweten. Zij, die oorlogscontrabande be vatten of de blokkade verbraken, werden verbeurd ver klaard. De kust van Atjeh werd gesloten voor den handel; alle schepen werden onderzocht. Verscheidene kuststaatjes, welke daardoor schade leden en zich toch reeds van Atjeh onafhankelijk ge voelden, erkenden daarop het Nederlandsch gezag, onder andere Edi en de meeste staten van de Oostkust. Een groote rol in deze politieke aangelegenheden speelde de bekwame controleur R. C. Kroesen. Verder bestond de taak der marine in het doen van landingen en het opruimen van het terrein; soms wel in het tuchtigen van weerspannige vorsten. Was het blokkade-eskader in het begin onvoldoende, aan het Departement van Marine werd alles in het werk gesteld om het uit te breiden. Spoedig deed de blokkade zich dan ook in Atjeh gevoelen en stemde vele vorsten zachter. Ondanks de eentonigheid van den dienst en het ge- r

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 162