CLIX Engel plaats en rukte men langs het strand naar de Atjeh-rivierdaarbij de kampongs Moesapi en Kota Pohama verlaten vindende. Hoewel Verspyck den Kraton wilde omtrekkenbe sliste Van Swieten langs de Atjeh-rivier er heen te gaan uithoofde van de weinige plaatselijke kennis, die ieder tot nog toe had. 14 December had de verwoede bestorming plaats van westelijk gelegen sterke liniën van Titi-Pandjang waarbij na een hardnekkig gevecht van man tegen mande vijand vluchtte. Zoo hadden er eiken dag hevige gevechten plaats (gevecht Van Tiban, Van Thiel) en werden de verken nende afdeelingen aangevallen, totdat 18 December in de 20 minuten noordwaarts van den Kraton gelegen Kampong Penajong het hoofdkwartier werd gevestigd. (10) Vandaar uit schreef Van Swieten twee brieven aan den Sultanter wier bezorging zich Mas Soemoe Widikajo (11) vrijwillig aanbood. (12) Nimmer echter bereikten deze brieven hun doel, terwijl de getrouwe zendeling zijne gehechtheid aan Van Swieten met den marteldood moest boeten (23 December). Van toen af vaardigde Van Swieten proclamaties aan de bevolking uit, waarin hij de rampen van den oorlog aan den Sultan weet en de bevolking door zachtheid, doch ook door bedreiging tot toenadering zocht te brengen. De oorlog werd nu echter met kracht doorgezet, terwijl de mineurs voor den aanleg van wegen en ge meenschap met de zee zorgden. Den 25sten December had het verwoede gevecht bij Lemboe (13) plaats, terwijl men den 26sten bij de verkenning der vlakte r

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 165