J CLX van Lemboe door gezichtsbedrog, ten gevolge van den enormen plantengroei een aanval te verduren had, waarbij 16 dooden. Toch werd die grasvlakte van Paniej Perakvan waaruit de Kraton met artillerie te beschieten is, bezet en door sappen met Penajong verbonden. 6 Januari trok kolonel De Roy van Zuydewijn met 4 halve bataljons de Atjeh-rivier over en hernam (voor de derde maal thans) de Missigit. Door de hulp van een Arabier en de bemiddeling van een Engelsch oorlogschip zond Van Swieten een 3den brief aan den Sultandien hem echter onbeant woord liet. Intusschen werd Pedirdat den sultan met 1500 man gesteund had, door de vloot getuchtigd; de Missigit versterkt, de operatielijn uitgebreid, het hoofd Toekoe Neq tot bondgenoot gemaakt Kroesen en de 1ste brigade uit Padang ontboden, terwijl de stellingen van Tamar werden bezet. 23 Januari werd de Kraton omsingeld. 24 Januari het hoofdkwartier naar Kampong Ge- nongan overgebracht en de Kraton na bijna geen tegen stand veroverd en door 2 bataljons bezet. Meende men aanvankelijk nu het hoofddoel der expeditie be reikt te hebben de inname van den Kraton bleek in 't vervolg weinig beslissends op te leveren. Den 26sten Januari overleed de onbeteekenende sultan aan de cholera. De benoeming van een nieuwen sultan achtte Van Swieten verkeerd; het Nederlandsche bestuur moest nu in Atjeh intreden. Dientengevolge verscheen den 31 sten Januari daaraanvolgende eene proclamatie aan de bevolking, en 12 Februari eene nog strengere. Doch r

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 166