J CLXII goed verdreven worden uit een breede strook rondom onze versterkingen en de rivier. Daartoe moesten groote gedeelten van het terrein opgeruimd, wegen ter ge makkelijke communicatie aangelegdeene tweede rij ver sterkingen aangebracht en vijandelijke bentings, die als uit den grond verrezen geslecht of bezet worden enz. enz. Een groot aantal hevige gevechten had plaats, om uitvoering te geven aan Van Swielen's pro gram: onmiddellijke beveiliging van Kota-Radja". (14) In het geheel waren in Mei 1875 38 posten in den omtrek opgericht. Pel's gestel werd echter door zijne voortdurende werkzaamheid ondermijnd en zoo vroeg en kreeg hij verlof naar Batavia terug te keeren (13 Juni 1875). Hadden Van Swieten en Pel de humaniteit in den oorlog weten te handhavende tijdelijke plaatsvervanger van Pel, kolonel Wiggers van Kerchem achtte een ge- strenger toepassing van den oorlog tegenover den weerbarstigen Atjehnees noodzakelijk. Hij vaardigde dan ook den 27sten Juni eene circulaire uit, waarin hij alle oorlogshandelingen, waardoor men den vijand afbreuk kon doen, ten sterkste aanbeval. Tengevolge van die orderhet uitgangspunt van een reeks brandstichtingen en vernielingenvond Pel bij zijn terugkomst, 8 Nov. 1875, den Atjehnees niet minder oorlogzuchtig. Voordat wij de gewichtige militaire verrichtingen van Pel's tweede bestuur beschrijvenwillen wij eerst opmerkenhoe intusschen de toestand van het ver overde gebied verbeterd was. Pel, die de waarde van Oleh-leh inzag, liet dit

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 168