CLXVII ruchten deden vermoedendat Panglima Polimals mede andere voorname hoofden geneigd waren zich te onderwerpen en overal schijnbaar de orde en het ver trouwen terugkeerden, zoo beschouwde hij den oorlog als geëindigd en hetgeen hij zich tot hoofdtaak had gesteldals vervuld. Jammerdat zijn lievelingswensch hem de zaken gunstiger deed inziendan zij in werkelijk heid waren. Hij ontving een 14-tal Atjeehsche hoofden op audiëntie; schetste hun de weldaden van het gouvernement en beloofde de Missigit weer te herbouwen. Verder werden maatregelen genomen ten opzichte van de regeling van het besfuur, het leger werd echter op de sterkte van 9500 man gehouden (waaronder 350 officieren). Verder werd besloten tot den bouw van een hospitaal te Pantej Perak voor 800 zieken. De oorlog, die van April 1877 tot Juli 1878 voor noemd in de onderhoorigheden werd gevoerd, terzijde latendezullen wij den loop der gebeurtenissen in Groot Atjeh vooralsnog blijven volgen. Den 30sten Juni 1877 vertrok Diemont wegens ziekte naar Batavia en werd voorloopig vervangen door kolonel Karei van der Heijden, gedurende 4 jaar de hoofdpersoon van den Atjeh-oorlog. Hij is de meest grootsche en meest schitterende figuur van al de heldendie in den Atjeh-oorlog uitgeblonken hebben. De hoofdtrek in zijn karakter was onwrik bare geestkracht, een tweeden Daendels gelijk. Waar hij van de juistheid zijner plannen overtuigd was, zette hij ze door, ook daar, waar de Regeering anders wilde. Zijn raad is dikwijls gebleken de juiste te zijn.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 173