Jl CLXXII Moeda Baïddaarna Missigit Indrapoeri. Het doel der operatie was niet het maken van nieuwe veroveringen doch het verkrijgen van eene staatkundige oplossing der Atjeh-quaestie. Daarom zouden geen nieuwe posten opgericht worden; doch slechts tot onderhouding der verbinding met de hoofdstelling op enkele plaatsen étappen-posten". Van der Heijden wilde met dezen veldtocht een einde aan den oorlog maken. 23 Maart begon de tocht. Hij werd gedaan met 3 colonnes TersteegeGodin en Van de Pol), sterk 1500 man infanterie, benevens de andere wapens, koelies enz. (étappen-commandant zou luitenant-kolonel Gerlach zijn). 23 en 24 Maart rukte men na hevige gevechten bij Tjot (heuvel), Basatoel en Teti Djamboe (majoor Kroes beek) tot Glé Kambing voort, tegenover Missigit In drapoeri, dat onder bescherming van artillerievuur ingenomen werd. Terstond werden de genomen sterkten bezet en versterkt, en met Anaq Galoeëng binnen 2 maanden door een weg verbonden. Deze snelle aanleg van wegen was een der groote bijkomende verdiensten van Van der Heijden. Bij de tuchtiging der kampongs werd een stelsel gevolgd, waarbij de bestraffing afgekocht kon worden voor een som gelds, die enkele jaren onder onze be rusting bleef, als waarborg tegen nieuwe vijandelijk heden. Ook paste Van der Heijden zooveel mogelijk huma niteit in den oorlog toe, zonder dat daardoor onze belangen en die der soldaten mochten lijden. Bleef een kampong onwillig, of benadeelde hij onze belangen r

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 178