CLXXV LampejLepong en Toengkoep aangewezen. Die pa trouilles moesten de kwaadgezinden opsporende goed- gezinden terugbrengenwapenen en munitie in beslag nemen enz. De Atjehers mochten niet meer gewapend in 't openbaar komen. Met de controleurs werkzaamheden werd belast kapitein Halewijn. Tegen den invoer van oorlogscontrabande over zee had Van der Heijden reeds in '78 een belangrijken maatregel genomendien hijhoewel door de regeering op verzoek van kooplieden van Padang opgehevenin '79 toch hernieuwde. Elk schip namelijk moest, alvo rens eene kustplaats aan te doen, zich te Oleh-leh doen visiteeren en dit door zijne papieren aan den comman dant der blokkadeschepen doen blijken. De gezindheid der bevolking werd gaandeweg beter. De vijanden uit het voornaamste deel der XXYI moekims verjaagd, hadden de wijk genomen naar de oostelijke kampongs Lampanas, Lambada en Lamtoba. Daar heen zou ook een tocht plaats hebben, doch over zee om het woeste binnenland te vermijden. Den 25sten Juli scheepten zich l1/2 bataljon onder Gerlach in naar de vallei van Lamtoba, bekend om zijne vergiftige planten. Den 27sten Juli te Lampanas ontscheept, welks bevolking zich niet vijandig betoonderukte men naar het 8 uur verwijderde, doch door een goeden weg met de zee verbonden Lamtoba, dat men den 29sten bereikte. De hnan gaf zich over en hem werd een boete opgelegd. Hij verklaardedat de hoofden sedert de voor den tocht plaats gehad hebbende verkenning van kapitein IJssel de Schepper, naar Selimoem in de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 181