CCII Onderwijl was Kota Radja, met het daarbij liggend Pantej-Perah tot één gesmolten, en meer voor Europeanen bewoonbaar gemaakt en had bet talrijke verbeteringen ondergaan. Verschillende steenen gebouwen waren o. a. verrezen. Tal van Chineezen en Javanen kwamen zich in Atjeh vestigen en richtten er hunne toko's op. Kota Radja en Oleh-lehvan een behoorlijk kampement voorzien verbonden door een stoomtram, zijn met hun voorsteden geheel afgesloten door wallen, ijzeren hekken en grachten, zoodat eene overrompeling onmogelijk is. De posten 1000 a 1500 M. van elkaar gelegen, werden uitstekend met elkaar verbonden door een stoomtramwegmet drie straallijnen van Ketapan-DoewaLambaroe en Lamjong naar Kota Radja en Oleh-leh. 18 Juli 1886 was het tramnet voltooid en werd feestelijk ingewijd. Naast de 75 cM. breede trambaan, loopt een grintweg voor troepenbewegingen. Verder loopen door het ge- heele gebied in alle richtingen grintwegen. Alle posten zijn onderling en met Kota Radja verbonden door een telephoonnet. De passage over de opengehakte strook is sinds 17 Augustus 1885 gesloten. Toch gelukte het den vijand nu en dan door te sluipen (getuige de overval van luitenant De Jong, 17 Augustus 1885), alsook om de zich rustig houdende bevolking binnen onze linie tot vijandelijkheden over te halen. Aan stoutmoedige benden gelukte het door te sluipen tot onder Kota Radja en daar de patrouilles en rondes aan te vallen (majoor Stemfoort3 September 1886). De zeeroof begon weer opnieuw. Onder aanvoering van Nja-Makam en Njaq Ali, trachtten andere benden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 208