t j CCIV hoofdoorzaken heeft men nog niet kunnen opsporen (C. A. Pekelharing en Dr. G. Winkler). In de voeding zijn groote verbeteringen aangebracht. 13 December 4886 ontviel Demmeni aan het Atjehsche leger en aan het vaderland. Evenals Pel was zijn gestel ook gesloopt door de eindelooze krachtsinspanning. Zijn opvolger was kolonelthans generaal-majoor Van Teijn. Nog kannen wij niet zeggen, dat het hem gelukt is rust en vrede in die door den oorlog ge teisterde gewesten terug te brengen. Neen, langzamer hand groeiden benden kwaadwilligen" aan tot troepen, zelfs tot legers, voor een groot deel dikwijls bewapend met Beaumont-geweren en van geschut voorzien. Door onze rust in hun werken niet gestoordgroeide de oorlogspartijdie der Kemalaaanen kon het haar gelukken ons den rampvollen slag bij Kota-Pohama toe te brengen. Meer en meer blijkt, hoe de Atjeher ons terugtrekken als een lafheid beschouwthoe hij ons minacht. De concentratie, ter wille der bezuiniging in het leven geroepenis een daad vol rampen in hare gevolgen. De vijand dringt steeds sterker op, heeft om onze postenlinie een gesloten keten van bentings opgericht, vernielt onze tram- en telephoonlijnenen ons leger moet werkeloos blijven. Op deze wijze is onze positie in Atjeh onhoudbaar. Talrijk zijn de dagbladartikelen, waarin verandering wordt geëischt, wil men de nationale eer redden, waarin tot een krachtig offensief optreden gemaand wordt. De trotsche, fiere Atjehnees wil zich slechts bukken voor één, die boven hem staat.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 210