f J CCVII Bladz. clix. Sub 43. Ten einde de juiste ligging van de grasvlakte te weten, had op den 25sten eene verkenning plaats, met het 3de bataljon (Amboneezen) 3 compagnieën artillerie, '/2 compagnie mineurs en een detachement cavalerie onder kolonel Wiggers van Kerchem en den hem toegevoegden stafofficier, kapitein Van Daalen Uit eene aaneengeschakelde linie in het zuidoosten en oosten hevig beschoten, besloot men die versterkingen aan te vallen. Hulp bracht het 9de bataljon en een V2 batterij artillerie aan. Kalm rukte het 3de bataljon op tegen de door een ondoordringbare bamboe doeri haag omgeven kampong LemboeDe adjudant vaandeldrager Von Bredow werkte er zich doorheen en plantte het vaandel voor de haag (vaandel-episode). Verscheidenen volgden hem, doch nu bleek de borstwering niet te beklimmen te zijn. Wiggers van Kerchem gewond zijndenam Van Baaien het bevel op zichrukte met versterking op en nu werd de vijand met de bajonet verdreven. Dien dag werden nog 3 versterkte kampongs genomen met verlies van 4 officier en 76 minderen (gedood of gewond). Bladz. CLXii, Sub 44. Om een voorbeeld te noemen de verovering van kampong Soerian (26 Juli 4874), ten zuiden van den weg van Oleh-Leh naar Kota Radja, een der brandpunten van verzet, van waaruit tal van transporten werden aangevallen, en het ons bevriende Marapa werd verontrust. Door ons lang wachten misleid in de waakzaamheid verslapt, werd de vijand door de majoors Phaff en Groos van uit Blang-oë verrast. Groot was echter de tegenstand, dien onze troepen ondervonden door het vuur van de tegenpartij en door het terrein (een 400 M. breede natte sawah en een aaneengeschakelde rij van bamboe doeri hagen)(held haftigheid van luitenant Van Zeedoch onder een moorddadig handgemeen werd de vijand verdreven, 54

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 213