-ccx klewangaanval bracht de jonge soldaten zoo van streek, dat zij de vlucht namen; nadat eerst de Ohineezen hun voorgegaan waren. Everts verzamelt eenigen om zich en trekt vurende terug; Luske onmogelijk mee kunnende voeren. Gelukkig daagde hulp op van kapitein Bendien uit Toenkoep en nu werd de vijand verdreven. Roerend is het verhaal van het lot van Luske. Door 2 Atjehers met 23 klewanghouwen overdekt, door 3 ge weerkogels getroffen, zegevierde zijn jeugdige kracht toch nog. Na elf maanden verpleegd te zijn geweest (waarvan ongeveer drie in bewusteloozen toestand) evacueerde hij naar Holland. Bladz. cxciv. Sub 20. Schitterend was de terugtocht van kapitein Bode met zijn detachement op 7 Augustus 1882. Van uit Lambaroe met een detachement van 90 man voor patrouilledienst uitgezonden, was hij reeds des morgens om 4 uur uitgerukt en had langs smalle voet paden door dichtbedekt terrein den twee uur verwijder den kampong Tjot Rang bereikt. Na een korte rust in den verlaten gevonden kampong (zooals de medegegane civiel ambtenaar meende: vriendschappelijke) rukte men verder, doch werd plotseling in een nauw acces van drie kanten besprongen door een meer dan tiendubbele overmacht, Retireeren was de eenige uitweg en wel voet voor voet, telkens halt en front makende naar den opdringenden vijandde gesneuvelde en gewonde krijgsmakkers medesleepende. Doch de vastberaden houding van den commandantdie geen enkel oogen- blik zijne tegenwoordigheid van geest verloor en met juistheid zijne bevelen gaf, wiens stem boven het strijdrumoer uitklonk, de groote koelbloedigheid der oflicieren (vooral die der achterhoede, luitenant Van Swieten en luitenant Roijen)boezemde het geslonken handvol manschappen (27 die vuur konden afgeven, en 30 dragers der gewonden) eene bewonderenswaardige kalmte en vastheid van wil in, die den vijand eerbied

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 216