ccxv De groote Mogendheden van Europa hadden het voorbeeld van Frankrijk gevolgd Het nagevolgde stelsel wierp veel vrucht af, in Pruisen vooral. Uitkomsten voor die tijden uitmuntend, deden in Frankrijk het ter zijde gezette idee weder opvatten. De «Ecole Militaire" te Parijs, opgericht onder Lodewijk XVwas eene verbetering van het oorspron kelijk gevolgde plan tot de militaire scholen. Men kwam op de «Ecole Militaire," na de «Ecole Préparatoire de Brienne" afgeloopen te hebben. Het program gevolgd op de «Ecole Militaire" was nagenoeg hetzelfde als dat bij de «Compagnies de Cadets Gentilshommes"ook de voorwaarden van in diensttreding waren dezelfde. Tal van bekwame offi cieren voor alle vier wapens vormde deze instelling; ook Napoleon I ontving hier zijne opleiding. De verschillende revoluties, die Frankrijk na de oprichting der Ecole Militaire onderging, oefenden ook haren invloed op haar uit, hoewel zij in hoofdzaak bleef bestaan. De Conventie herdoopte haar met den naam van «Ecole des Enfants de Mars". Napoleon I breidde haar aanmerkelijk uit (1803), plaatste de door hem zoo benoemde «Ecole Spéciale Militaire" eerst naar Fontainebleau en in 1808 weer naar de omstreken van Parijs en wel in het dorp, thans St. Cyr l'Ecole geheeten. De gebouwen, welke door de cadets be trokken werden, zijn nu nog in gebruik en zijn van hunne opbouwing af steeds tot een of ander opvoedings gesticht gebruikt. In 1686 door Mansard ontworpen, waren zij toen bestemd voor de stichting van Francoise d'Aubigné, die ten doel had onbemiddelde jonge dames

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 221