29 ranken van den wijnstok, welks dikke trossen u van verre aanlokken en aan het geheel eene bijzondere bekoorlijkheid bijzetten. Omstreeks twintig jaren geleden werd dit huis be woond door eene kleine boerenfamilie, bestaande uit vader, moeder en dochter. De vader was een man, nog in de kracht van zijn leven, die voor vrouw en kind een flink stuk brood verdiende met zijn arbeid, dien hij op de wijnbergen te verrichten had. Zijn naam was Pierre Bertrand, en iedereen in het dorp kende den braven kerel, die steeds zijn werk met ijver deed, hopende daardoor zijne vrouw en dochter later eene onbezorgde toekomst te verschaffen. Zijne dochter Mane was een meisje van omstreeks twintig jarendat overal in den omtrek om hare schoonheid bekend was. Zij was een type van eene brunette. De eenigszins bruine tint verraadde, dat er zuidelijk bloed door hare aderen stroomde; zwarte wimpers overschaduwden een paar oogen, die van levenslust en schalkschheid fon kelden, terwijl een prachtig gewelfd voorhoofd omzet was met een lijst van dikke gitzwarte lokken, die op haai iug in eene zware vlecht afhingen; om kort te gaanzij was het mooiste meisje van het dorp. Geen wonder dan ook, dat vele jongelieden haar gaarne tot vrouw zouden gehad hebben en dat Jean Parois, met wien zij reeds een jaar verloofd was, vele benijders had. Deze Jean Parois was een jonkman van ongeveer drie-en-twintig jaren, die zijn kost verdiende als tuin mansknecht bij den rijken baron, die het landgoed in de nabijheid van H. bewoonde.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 261