If 30 Zijn voorkomen en wellevende manieren waren alles zins geschikt om de harten van vele jonge meisjes te veroverenen zoo was ook Marie's hartje zonder slag of stoot door Jean ingenomen, dank zij de welwillende tusschenkomst van het kleine liefdegodje, dat voor beiden wel een pijltje uit zijn koker over had. Jean en Marie beschouwden zichzelven als de ge lukkigste stervelingenwanneer zij des avonds hand in hand gezeten waren in het prieel vóór de woning van de familie Bertrand, en luisterden naar het liefelijke gezang der vogelsof de bleeke maan aanschouwden die onvermoeid haren weg langs het firmament ver volgde. Zij vergeleken dan zoo dikwijls die heerlijke, ongestoorde avondstilte met hun eigen geluk, dat ook nog door niets verstoord was. Dit zou echter niet lang zoo blijven. De oorlog van '70 brak uit en de bloem van de Fransche jongelingschap trok mede ten strijdeomzoo het zijn moest, voor het vaderland op het veld van eer te sterven. Ook Jean gordde de wapens om en begaf zich naar Parijs, om zich als vrijwilliger aan te melden. Hij vertrok en lietzooals men begrijpen kanMarie in de grootste wanhoop achter; hij had echter beloofd dikwijls te zullen schrijvendaar zij hierdoor steeds op de hoogte zou kunnen blijven van alles, wat hem betrof. De oorlog werd intusschen met alle kracht gevoerd en Jean schreef in 'teerst trouw, toen hij plotseling ('t was in September van het jaar '70) zijn schrijven staakte en Marie geen bericht meer van hem ontving.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 262