86 Hij hoorde haar glimlachend aantoen zij zeide dat zij vreesde voor zijn leven, en hij sloot haar den mond met een langen, innigen kus. Maar zij rukte zich los uit die omhelzing en een traan fonkelde in haar oog. »0, gij wilt niet gelooven!" riep zij weenende uit: »de krijg brengt ons niets dan jammer, niets dan een eeuwigdurende smart." Zij nam een klein gouden medaillon, dat zij ver- horgen droeg op hare borstdat was een heilige Amulet, die hem zou beschermen". Vragend zag zij hem aan, maar hij staarde ge dachteloos voor zich uit en antwoordde haar niet. Toen hoorde men de alarmtromdie geslagen werd in het dorpsidderend drukte zij hem het gouden sieraad in de hand; hij kuste haar ten afscheid. »Voor het vaderland" riep hijzich voortspoedende door den tuin dwars door het rozenperk, haar lievelingsbloemen vertrappend. Knarsend sloot zich het ijzeren hek en weenende zonk zij neder op de houten bank en de slanke lelies en de volle rozen weenden met haar. In de twijgen verstomde de zang van filomeel en rood- borst, want op korten afstand verhieven zich machtiger tonen, de galmen van den horen, de roffels van de trom en eindelijk de knetterende salvo's. Maar hij stond moedig te midden zijner soldaten, trots de suisende kogels en de springende granaten. Om hem vielen de krijgers, wijd en zijd verspreid over het bruine vlak der geheimzinnige heide. Zij vielen machteloos ter neder, het dierbaar- wapen krampachtig geklemd in de hand, den verwijtenden blik naar den zonnigen hemel gericht.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 318