J 104 terug te komen van den ingeslagen weg. Hij draaide en woelde, totdat de natuur hare rechten liet gelden, maar ook in zijne droomen vervolgde hem nog steeds dat beeld van het ouderlijke tehuis. Dezen avond kwelden hem weer verschillende ge dachten; zijne doffe oogen staarden besluiteloos door het vertrek, totdat ze toevallig gevestigd bleven op een voorwerp in een hoek van de kamer. Met beide handen, als scheen het een geheime aan trekkingskracht op hem uit te oefenensnelde hij er naar toe en bracht het op tafel het was zijn viool, die sinds jaren niet door hem aangeroerd was; een dikke laag stof op de kist bewees dit maar al te duidelijk. Zenuwachtig opende hij haar en nam het instrument er uit. De eerste tonen klonken grillig en even verward als het chaos van klanken, dat zijn gemoed pijn aandeed. Eenige minuten verliepen, voor dat de dissonnanten verdreven waren. Nog eens gleed de strijkstok over de snareneen volle ronde toonweemoedig zachtdeed een zucht aan zijn borst ontsnappen. Hij speelde verderaangrijpendhartstoch telijk een der melodieën uit zijn jongelingsjaren. Herinneringen uit dien gelukkigen tijd kwamen bij hem boven en een ongekend verlangen om zich weer te verplaatsen in die gezellige huiskamer, te midden van al wat hem lief was, deed zijn borst onstuimig op en neer gaan. Maar tegelijkertijd brandde er iets in zijn binnenste, dat hij maar niet in overeenstem ming kon brengen met den weemoed, waarmede hij vervuld was. Berouw, ja, die snaar trilde weer, maar sterker en scherper dan ooit te voren. Het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1890 | | pagina 336