f- CXLVI1I verwoede worsteling begon, en doodde kapitein Mol- linger ook den priester, kort daarna maakten maar al te nootlottige slagen een einde aan het jonge leven van den dapperen luitenant. Doch niet vergeefs was hij gevallen. Aangevuurd door zulk een voorbeeld stortten de soldaten van de tweede compagnie zich als woedende leeuwen op den vijand; en een oogenblik nadat ook kapitein Mollinger bewusteloos was neer gestort, waren alle Atjehers buiten gevecht gesteld ot gevlucht en was ons de overwinning helaas te duur gekocht Te duur gekocht? Neen toch, dat niet. Wel is het hard, voor allen wien hij dierbaar was, dat hij zoo jong reeds ontrukt werd, doch nu hij viel, met eere viel voor Neêrlands vlag, hebt gij hem nu verloren, of leeft hij met u meer dan ooit? Hij blijft u bij, hij leidt u, vuurt u aan en zingt u in den strijd Welzalig hij die viel voor Vaderland en Vorst." En danis slechts die ééne strijd door hem gekocht doet niet zijn voorbeeld meer? 't Was de gevluchte compagnie die in het volgende gevecht het moedigst streed. En zullen ook dan later wij, als wij dien held gedenken, niet strijden met een moed zoo'n voorbeeld waardig. Dat hopen wijwant daarom is 't dat wij Gaade's beeld nu in ons midden zien, opdat wij zullen lezen op zijn gelaat wat het vaderland van ons verwacht. En komen wij dan eenmaal in 't gevechtlaat de herinnering aan zijn beeld ons dan heilig vuur geven, laat ons dan trachten hem te volgennieuwe lauweren hechtende

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1891 | | pagina 152