f J 21 middelenwaarover zijne moeder beschikken konhad hij zich ten taak gesteld zijne opleiding zoo weinig kostbaar mogelijk te maken. Zijne liefde voor zijne moeder kende geene grenzen; hij was dan ook haar trots, haar lieveling. Wat hadden hare liefderijke oogen niet gestraald van vreugde, toen zij voor 't eerst haar Willem als cadet aan t hart drukte! Hij paste zoo goed op, behoorde altijd tot de eerste nummers zijner klasse, en had zijn studies met een schitterend officiersexamen bekroond. Nooit, neen nooit zou die goede moeder den dag vergetenwaarop zij haar 'Willem als luitenant de kamer had zien binnentreden. Maar tevens liet zijne Indische uniform niet 11a, haar op eene droevige wijze te herinneren aan het naderend uur van scheiden. Zij telde de dagendie nog verloopen moestenvoor het Vaderland haar lieveling zou oproepen, om zijne loopbaan daar ginds aan te vangen. Daar gindsook zij had daar herinneringen achtergelaten; ook zij had eens vol hoop op eene schoone toekomst de reis naar Insulinde aanvaard, om maar al te spoedig de onstandvastigheid van elk geluk te ondervinden. Was het wonder, dat zij niet dan met angst aan de heenreis van Willem dacht? Ja, zij wist, dat hem in het verre Oosten eene schoone toekomst wachtte, dat het leven hem daar meer, veel meer beloofde dan hier. maar tochhoe zwaar viel het haar, van haar lieveling te scheiden En hij was gegaan. «Moed, moedertje", had hij gezegd, Henri blijft immers hier; over eenzaamheid zult gij niet te klagen hebben. Ik zal u veel, heel

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1891 | | pagina 179