25 Henri had het inmiddels gebracht tot candidaat-arts maar met de jaren waren zijne behoeften grooter en zijne schulden hooger geworden. Vergeefs spande hij zich in, zijne uitgaven te matigen en zich te ont trekken aan den kring van vrienden, waarmede hij omgang had zijn wil was niet vast genoeg, zijne krachten schoten te kort, en eindelijk, eindelijk kwam de noodlottige dag, waarop hij zijn toestand niet meer voor zijne moeder kon verbergen en met een beklemd gemoed haar bekende dat hij schulden vele schulden had, en dat de betaling spoed vereischte, want dat anders zijn naamtot dusver onbesproken geschand vlekt zou zijn. Dat was een harde slag voor de arme moeder. Zij zag zich diep teleurgesteld in het onbegrensde ver trouwen dat zij Henri geschonken had. En danhet bedrag van het kapitaal, dat men van haar jongste te vorderen had, overtrof verre het gering vermogen waarover zij beschikte. Geld leenen dat kon, dat wilde ze niet, daar kwam haar eergevoel tegen op. Ach hoe weinig hadden al hare liefderijke raad gevingen hare zachte vermaningen doel getroffen. Daar kwam haar zijn beeld voor de oogen. Wat zou hij, die ridderlijke figuurdie krijgsmanwiens heiligste goed zijne eer was, moeten denken van een broeder, die, misbruik makende van het blind vertrouwen eener toegevende moeder, van zijne onbeperkte vrijheid partij trekt om de grenzen te overschrijdenhem door eer en plicht voorgeschreven! Neen, dat was slechter, veel slechter dan kinderachtige lichtzinnigheid Willem mocht het nooit te weten komen. Zij sidderde

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1891 | | pagina 183