-0 26 bij het denkbeeld van een broedertwist, die zeker niet zon uitblijvenwanneer haar oudste den stand van zaken vernemen zou. Henri was of scheen althans vol berouw. Hij had zich snikkende aan de borst zijner moeder geworpenen haar om vergiffenis ge smeekt. Toen had zij gevoeldhoe na ook hij haar aan 't harte lag, en hem alles vergeven. Maar hij moest zijne levenswijze veranderen, vlijtiger studeeren en vooral zijne uitgaven verminderen. Evenwel, de schuld moest betaald worden en waar het geld van daan te halen'? Wat? Beschikte zij dan niet over de spaarpenningen van Willem? Zij zelve ontstelde bij de bloote gedachte de handen aan dat haar zoo heilige kapitaal te slaan. En toch, bleef haar eene andere keuze over? Zij had Henri bij de hand genomen en medegevoerd naar het kleine kamertje, waar zij het portret van zijn broeder had opgehangen zij had hem met betraande oogen nogmaals en nogmaals op 't hart gedrukt, af te zien van alle ver maken die zijne middelen te boven gingenen hem plechtig doen beloven vóór alles zich als eersten plicht te stellen, het van zijn broeder genomen geld zoo spoedig mogelijk terug te geven, want die mocht nimmer te weten komen, waartoe zijn geld had moeten dienen. Langen tijd had zij er over nagedacht of zij dezen niet alles zou schrijven menigmaal nam zij de pen ter hand, om haar een oogenblik later weer neer te leggen. Zij kon geen woorden vinden, geen veront schuldiging voor hemdie hun aller eer op 't spel gezet had, en die haar toch ook zoo dierbaar was.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1891 | | pagina 184