30 werd geopend en zij deinsde ontsteld achteruit bij den aanblik van Henri, die daar als een beeld der wanhoop voor haar stond. Zijn oogen stonden dof, zijn wangen waren bleek en zijne haren hingen verwilderd langs zijne slapen neder. In korte woorden deelde hij zijne moeder mede, dat hij dien nacht getracht had door een stouten stap de verachting zijns broeders van zich te werpen hij had zijn fortuin beproefd in het spel, maar ook hierin had het geluk hem den rug toegekeerd en ten slotte had hij het overschot van Willems kapitaal ingezet en verloren. De arme moeder moest den lijdenskelk tot den laatsten druppel ledigen. Nu was haar laatste hoop vervlogen nu was het niet meer. mogelijk voor Willem het ge pleegde bedrog te verbergen van nu af moest ook hij deelen in de zware slagenwaarmede het noodlot het gezin scheen te willen treffen. Geen verwijt tegen Henri kwam over hare lippen hare gedachten dwaalden ver, ver weg naar ginds, waar de jeugdige krijgsman voor de eer van Neêrland streed. Zij zag hem weder zooals hij voor haar gestaan had, toen hij voor langen tijd afscheid van haar ge nomen had. Zij herinnerde zich al de schoone illusies, die hij zich had voorgespiegeld bij den aanvang zijner loopbaan. Ach, wat waren de vruchten geweest van zijn arbeid en spaarzaamheid! In schande had haar jongste het eervol overgelegde geld verspeeld! Al wat zij in den laatsten tijd voor zich gewenscht had, was dat Willem nimmer te weten zou komen, dat zijn broeder zich zeiven zoo zeer had kunnen vergeten. Zij

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1891 | | pagina 188