f 73 omdat ze zich voor wat geld aan hun belangen ver kocht hebben," redeneert de man zonder hoogere ge voelens. Er wordt gesproken over vaderlandsliefde, over de schoonste deugd van een volk, en 't koele verstand doet rauw hoorenAan wien ik mijn belasting betaal, is mij vrij onverschillig!" en terwijl ge vol aanbidding u overgeeft aan de reinste liefde voor een wezen zoo schoon, zoo edel in uwe oogen, hoort ge achter u: «jammer, dat ze geen fortuin heeft." En zoo begint ge aan de wereld te twijfelen, waar edele inspiraties verbannen worden en de mensch zich in 't korte leven niet gelukkig wil zien. Want idealen maken gelukkig, ze voeren u zacht mede uit het alledaagscheze geven u kracht en moed in 't leven. Een der schoonste idealen is de vriendschapde onbaatzuchtige, trouwe vriendschap, die de harten van wezens aaneensnoert als met heilige banden en toch »Er bestaat geen vriendschap, alle vriendschap is huichelarij," zoo werd er gepredikt en geloofd, en menige vriend twijfelde aan zijn vriendschap en was ongelukkig. Toen kwam de doodde sombere dood, die oud noch jong spaart als het uur daar is, en hij sloeg een bloedende wonde in menig hart, en wie toen aan de groeve stond van den te vroeg ontslapen jongeling, had slechts de tranen te zien daar gestort en 't beven der lippen en de bleeke trekken der schare van vrienden, en hij begreep wat vriendschap is. Neenwijsbegeerte ontruk het ons nietdat schoone ideaal van vriendschap; laat het leven in onze harten en al loochent gij een wederzien hiernamaalsdat

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1891 | | pagina 239