f 97 weer besef van zijn wanhopigen toestand. Hij stond op, ging naar de waschtafel en verkoelde zijn brandend voorhoofd met het frissche water; daarna vernietigde hij den brief aan zijne ouders, dien Nesselrode hem teruggegeven had, zette zich voor zijne schrijftafel en schreef drie brieven. Den eersten aan zijn ouders, waarin hij hun in korte, wat Hermine betrof, zeer verzachtende trekken de oorzaken van zijn' dood vertelde, hun vergiffenis verzocht voor het leed, dat hij hun door zijnen dood zou aandoen, en afscheid van hen nam. De tweede brief was aan Nesselrode gericht om hem zijn laatste wenschen kenbaar te makeno. a. ver maakte hij hem een zijner paardenverder schreef hij hem ook de aanleiding tot zijn zelfmoord en eindigde: «Met haar leven duldt mijne eer niet, zonder haar gedoogt mijne liefde niet, dus blijft mij niets anders over dan een kogel. Eindelijk kwam het zwaarste, hij wilde het leven niet verlaten zonder een afscheidswoord tot Hermine te hebben gericht. Hij schreef haardat hij den dood verkoos boven het leven zonder hare liefde en haar hare hardnekkigheid vergaf. Daarna nam hij het groote portret van haar, dat voor hem op zijne schrijftafel stond en beschouwde aandachtig die zoo geliefde trekken; hij zag haar daar in hare volle schoonheid met een schalksch glimlachje op de lippen, dat hem door de ziel sneed. Hoe veelhoe oneindig veel had hij verloren, en hoe zwaar leed hij daaronder. Snik kend verborg hij zijn hoofd in beide handen, hij kon zijne smart niet dragen 7

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1891 | | pagina 265