1 16 de aloude poort; vol illusies voor het verlof wendt hij zijne schreden naar de ouderlijke woning, waar papa en mama reikhalzend naar hun bontgerokten lieveling uitzien. Vergeten is al het doorgestane leed; weg boeken, weg zorgen voor benauwende repetities het verlof staat voor de deur, het uur der vrijheid is geslagen. En wat zoudt gij lieve lezeres wanneer gij des zomers onze heeren in hun buiten-model, met Duitsche kragen en spannende pantalons ziet llaneeren, wat zoudt gij wel denken van die blinkende zonen van Mars, wanneer gij wist dat diezelfde heeren zeven uur per dag in eenvoudige mouwvesten aan de elle bogen kaalgesleten op de schoolbanken zittenals uw jongste broertje of wanneer gij wist, dat die trouwe bezoekers van «Riche" en «Bordelaise" zich driemaal 's weeks aan de cantine verdringen om een glas gekookte melk of een hard ei te bemachtigen. Geloof niet, dat het mijn doel is, ons corps op eenige wijze belachelijk te maken. Integendeel er steekt veeleer verdienste indat men na een jaar van afzondering zich plotseling aan de buitenwereld weet voor te doen, als hadden wij evenals HH. studen ten voortdurende gelegenheid ons te bekwamen in hetgeen de Franschman savoir-vivre noemt. Maar ik gevoeldat het in sommige opzichten gewaagd is, den vreemdeling een' blik in ons leven te laten slaan. Want de kenmerkende eenzelvigheid, die den grondslag van ons bestaan uitmaakt, teekent zich zelfs nog af in het verlof. En het is uit deze periode, dat mijn verhaal genomen is.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1892 | | pagina 170