94 vrouw gaf hem allerlei benoodigdheden en versnape ringen mee, om het ruwe kazerneleven te veraan genamen. Terwijl dit alles bij hem opkomtdoet hij zijn uiterste best om nauwlettend acht te slaan op de omgeving, maar het is hem onmogelijk de gebeurtenissen dei- laatste dagen hebben een diepen indruk op hem ge maakt. De plotselinge bewapening, de overhaaste afmarsch, het flikkeren van de bajonetten der vijan delijke voorpostenlinie in de verte, het beangstigend vallen van schoten in de nabijheid, zonder te weten, voor wien ze bedoeld zijn dit alles heeft hem in een zenuwachtige overspanning gebracht. En deze toestand juist doet hem terugdenken aan zijn leven vóór hij soldaat werd, dat rustige leven op het land, waaruit nu allerlei tooneelen zijn geest voorbijtrekken. Hoe geheel anders is het nu! Den afgeloopen morgen had het eerste treffen plaats: onverwachts stootte men op een verkenningspatrouille van den vijand, die nog slechts enkele uren verwijderd is, een schermutseling waarin de tegenpartij verslagen werd was onvermijdelijk. Hij denkt weer aan den jongen soldaat, die onverwachts uit een droge sloot voor zijn voeten oprees, hij ziet weer de smeekende oogen op hem gericht misschien dacht de ongelukkige, dien hij neerstak, op dat oogenblik aan zijn tehuis, aan zijn moeder, zooals hij nu doch het móest; alle ziekelijke teerhartigheid moest terzijde gesteld worden, en hij stootte den vijandelijken soldaat de bajonet in de borstzoodat de getroffene doodelijk gewond neer zonk Deze voorproef van den veldslag heeft een c

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1892 | | pagina 248