95 machtigen indruk op hem gemaakthij heeft voor het eerst het bloed van zijn naaste gestort, den toestand gekend, waarin alle menschelijkheid vergeten wordt, en borst aan borst gestreden voor het levengeworsteld voor het bestaan Hoe spoedig zullen de kogels dichter om hem vallen hoe spoedig misschien ook aan zijn onbeteekenend leven een einde makenzonder dat dit verlies ook maar ternauwernood opgemerkt wordtHij heeft zijn tehuis niet kunnen weerzien, alvorens de troepen hun garnizoenen verlietenhij weet nietin welke onrust de zijnen nu misschien te zamen zijn, hoe beangst zij spreken over zijn lot. En nu komt ook nog een ander beeld in zijn gedachten, dat al de overige verdringt en zijn oog doet glanzenhet beeld van iemand, die hem na, zeer na aan het hart ligt zal hij haar ooit weerzien? Het is drukkend warm. Doodsche stilte heerscht alom; alles is zoo rustig, alsof er geen gevaar bestond; de hemel is staalblauw; de zon schijnt zoo brandend, en de jonge schildwacht laat het moede hoofd op de borst zinken, en de gon zende insecten zingen een wiegelied. Zijn vingers ontspannen zich, en kletterend valt het geweer op een der boomwortels. Hij schrikt op en tracht met geweld de zware oogleden open te houden; angstig ziet hij rond of de naastbijliggende posten ook een teeken geven, dat hij beantwoorden moet doch alles blijft stil, en hij peinst verder. En weer trekken al die beelden voorbij zijn geest, en hij denkt er aan, hoe heerlijk het zijn zou, wanneer c1

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1892 | | pagina 249