409 Richard steunde het hoofd met beide handen. Nog maals ontwaakten de tegenstrijdige gevoelens. «Misschien heeft Frits gelijk, en is het dwaas, dat ik mijn taak zoo ernstig opneem. En toch kan ik er mij niet overheen zetten. Zou dat kind, dat den ernst van het leven zoo weinig begrijpt, juist getroffen hebben? Zou hijdie soms zoo zonderling redeneeren kannu zijn vinger op de wonde plek gelegd hebbenzeggende Zie, hier is, wat u schort? Hij dacht een oogenblik na. Liefde? hij had ze nooit gekend. Zijn ouders waren vroeg gestorven, en gedurende den korten tijd, dat zij zij n geboorte overleefdenhad hun zorg hem geen 'begrip kunnen geven van ware ouderlijke liefde. Zijn vader was een ernstig, streng man geweest, en voor zoover hij zich herinnerde, had deze zijn kinderen nimmer geliefkoosd. Zijn moeder, die aan een sle pende ziekte leedhad haar kinderen grootendeels aan de zorg van anderen overgelaten. Liefde? hij had ze nooit ondervonden. Hoe geheel anders was dat met Frits, wiens ouders alles over hadden voor hun kinderen en lien met voorbeeldelooze toewijding hadden grootgebrachtLiefde voor anderen had hij nooit gevoeld. Hij had het leven opgevat als een zware taak, die hem opgelegd was en die hij met nauw gezetheid, volharding en zelfopoffering wilde ten uit voer brengenzich dezelfde strenge eischen stellend die hij zich in 't dagelijksch leven stelde bij het ver richten van een hem opgedragen of door hem onder nomen arbeid. Zonder strijd geen overwinning, zonder strijd kon hij niet tot een goed einde geraken. Noodig als ons dagelijksch brood? Hij schudde

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1892 | | pagina 263