1 J 114 De voornemens zijn toch veel lichter dan hun volvoering. Maar ik wil en zal niet wankelen." Zij zweeg een oogenblik en zuchtte. »Hoe geheel anders had het kunnen zijn!" ging zij voort. »Eens was ik gelukkig neen, ik meende het te zijn. Dwaas, die ik was! De gedachte, dat er voor mij trouw en ware toewijding te vinden zou zijn, heeft mij heel wat bittere teleurstelling berokkend. Neende menschen zijn slechtde aarde is een puntige steen, waar we met stevig schoeisel op voort moeten wandelenom de voeten niet te verwonden. Hooghartige minachting, sarcasme en ongenaakbaarheid kunnen ons alleen in het gedrang staande houden. Ik heb mij willen pantserenongevoelig zijn voor alleswat mij tot een overgave kan brengen, en ik zal mij daaraan houden. Ik wil voor mijzelf leven, mijzelf baanbreken door de wildernissen van de menschelijke alledaagsch- heid en ruwe ongevoeligheid, om mij voor verdere teleurstellingen te bewaren." Een donkere wolk trok over haar energiek gelaat, en langzeer lang vervulden die gedachten haar. Weinig vermoedde Richard, dat hij zulke strijdende machten in Anna's borst wakker geschud had. Daar binnen bruiste en klopte het onstuimig, een oneindige trots en een onverzettelijke wil rezen naar het opper vlak. Neeneenmaal waren haar schoonste verwach tingen haar heerlijkste droomen op ruwe wijze ver nietigd geen tweede maal zou zij haar armegewonde ziel daaraan blootstellen. Het is vreeselijkwanneer men zijn genegenheid met algeheele onderwerping, met totale overgave op iemand geplaatst heeft en het blijkt, dat men zich bedrogen heeft.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1892 | | pagina 268