CLXXIV aanbood en gedrukt door de overheerschersbleef de kolonie in haar verarmden toestand tot ongeveer het einde der vorige eeuw. Toen brak op Europa's westkust de dageraad aan de vrijheidsfakkel, door het volk der verlichting ont stoken wierp zijn heiligen gloed over de geheele wereld; de grootsche gevolgen van de Fransche revolutie deden in verband met den ontzenuwden toestand, waarin het organisme der Spaansche monarchie zich bevond, zelfs in het ver afgelegen hoekje van Zuid-Amerikade zucht naar «onafhankelijkheid" ontstaan. De strijd met het moederland, vertegenwoordigd door den te Lima zete lenden vice-koning Abascal, werd aangegord en van 18101818 met afwisselend geluk gevoerd. In laatst genoemd jaar besliste de slag aan den Rio Maipo op den 5den April over de toekomst van Chili. Het Spaansche juk werd voor goed afgeworpen en aan het hoofd van de republikeinsche regeering van den thans onafhankelijken staat trad op Generaal Bernardo O'Hig- gins. In den aanvang van haar zelfstandig optreden gaf de jeugdige republiek blijken van groote krachtsont wikkeling: een expeditie werd uitgerust ter bevrijding van het naburig Peru; een machtige marine hield de Spaansche vloot op den Stillen Oceaan van de Straat van Magelhaens tot de kust van Mexico in bedwang, terwijl de regeering verder de slaven tot vrije burgers verhief, den grondslag legde tot vrijheid van godsdienst en door het oprichten van verscheidene instellingen tot onderwijs, de ontwikkeling van de bevolking ver zekerde. Ook in den verderen loop van zijn bestaan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 182