«U- Q0 CLXXV zien wij den Chileenschen staat meermalen over buiten- landsche tegenstanders zegevieren, zoo o. a. in 1844, toen generaal Bulnes de tegen Chili gerichte Peru- Boliviaansche confederatie onschadelijk maakte en in 1881, toen tijdens het bestuur van Anibal Pinto de bekende salpeter-oorlog met Peru door den vrede van Ancon, ten voordeele van Chili beslist werd. Wat betreft de staatkundige ontwikkeling van 1818 1833, heeft Chili zich niet minder dan acht verschillende grondwetten gegeven, waarvan ieder volgende als eene wijziging van de vorige kan beschouwd worden. De tegenwoordige, van 1833 dateerende grondwet, stelt de regeering in handen van een lichaambestaande uit twee Kamers, namelijk de Senaat, samengesteld uit afgevaardigden der provinciën en eene Kamer van Afgevaardigden, waarin op 30000 burgers één lid zitting heeft. Deze vormen samen het Congreshetwelk de wetgevende macht in handen heeft. De rechterlijke macht wordt vertegenwoordigd dooi de zoogenaamde »Comision Conservadoro," 7 personen, die de Senaat uit zijn midden kiest. Dit lichaam waakt in 't algemeen voor de handhaving der grond wet en ziet toe op de handelingen van den president, gedurende het semester, dat het Congres geene zitting heeft. De uitvoerende macht is belichaamd in den president wiens waardigheid ongeveer overeenkomt met die van een constitutioneel monarch, doch hij is niet onschend baar en kan dus ter verantwoording geroepen worden voor gepleegde handelingen, ook al zijn deze geschied met medewerking van den ressorteerenden minister.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 183