f J CLXXYI Behalve door de zes ministers wordt de president bijgestaan door een bijzonder Staatslichaamnamelijk den Staatsraad, samengesteld uit 3 leden van elk der Kamers en verder uit een aantal hoogwaardigheids- bekleeders. Een opmerkelijk verschijnsel in den politieken toestand van een Staat, die ontstond ten gevolge van het vrijheidslievende streven der natie, is, dat van den aanvang af, de macht in geenen deele in handen van de democratie berustte. De Chilenendiebezield door een heiligen gloed naar onafhankelijkheidde republiek proclameerden waren aristocratendie hun vaderland vrij maakten van vreemde invloedendoch tegelijkertijd een oligar chie stichtten. Hunne heerschappij heeft het volk evenwel nooit gedrukt, want het genoot alle voordeelen van de nuttige instellingen door deze mannen in het leven geroepenen de mindere volksklasse wasten gevolge van de Spaansche onderdrukking, waaronder Chili drie eeuwen lang zuchtte, nog te weinig intellectueel ontwikkeld, om hare Staatsburgerlijke rechten te be seffen en aandeel in de regeering te verlangen. En niet eerder zal 't oogenblik aanbrekenwaarop dit met veel aanleg toegeruste volk zich uit zijnen toestand van zedelijke achterlijkheid zal verheffen en zijne politieke rechten doen gelden vóórdat het door een verstandige paedagogische opleiding tot het juiste inzicht van zijne belangenrechten en plichten is gekomen doch dit tijdstip ligt waarschijnlijk nog in de verre toekomst en kan althans niet sprongsgewijze bereikt worden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 184