J CLXXVII Voorloopig zijn de veranderingengedurende een menschenleeftijd voorgevallenniet in staat geweest het peil van ontwikkeling, waarop de meerderheid der natie staatdermate op te voerendat de groote massa rijp zoude zijn voor een regeeringsvormzooals in Frankrijk of in de Unie. Evenwel, naast eene geringe mate van staatkundig zelfbewustzijn is bij alle Chilenen, zonder uitzondering, het nationaliteitsgevoel zeer ontwikkeld. Tegen vreemde inmenging in zijne rechten heeft het volk zich steeds met ijzeren wilskracht verzetde nationale roem is gemeenschappelijk bezit, vaderlands liefde de karakteriseerende volksdeugd en de minste roto werpt zich met trots het hoofd in den nek, wanneer er sprake is van zijn vaderland. »Yo soy Chileno" (ik ben Chileen), zegt voor hem meer dan de grootste onderscheiding. Gevestigd op deze grond slagenkan Chili, vooral nu de inwendige vrede hersteld is, een grootsche toekomst tegemoet gaan. De thans bereikte toestand van rust kon slechts ver kregen worden met opoffering van het bloed van Chili's edelste zonen, want de man, die in 1886 tot President der Republiek werd verheven, bleek in geenen deele aan de vereischten voor die hooge waardigheid te voldoen. Hoewel aanvankelijk met eenig succes tegenover het buitenland optredende, stelde Balmaceda allengs de hooge verwachtingen, die men, afgaande op de be kwaamheden door hem als minister aan den dag gelegdvan hem koesterdete leur en de beweringen van zijn tegenstanders, dat hij zelf nooit grootsche 12 c

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 185