L CLXXVIII ideeën had gekoesterd, maar slechts op handige wijze de geniale ontwerpen van zijn voorganger, President Santa Maria, op de politieke markt aan den man wist te brengenverkregen allen schijn van waarheid. Door zijn toedoen berokkende het land zich een ontzaglijken schuldenlastdie het met een staats bankroet bedreigde, terwijl het organisme van den Staat al meer en meer geschokt werd en de ministeriën elkaar in snelle opeenvolging afwisselden. Toen eindelijk de partij der oppositie hem te machtig dreigde te wordenweek Balmaceda geheel van den traditioneelen weg af en ontzag zich ten slotte niet, de grondwet te schenden. Voorwendende de oligarchie te willen vernietigen en de souvereiniteit van het volk te bevestigenzocht hij steun bij het gepeupel, dat gedurende den laatsten tijd van zijn bewind Santiago verontrustte. Acht maan den lang oefende hijzonder zich om het Congres te bekommeren, eene tyrannieke macht uit en eerst in het einde van Augustus '91 gelukte het aan de Con grespartij gesteund door de Marine en een gedeelte van het legereen einde te maken aan het dictatoriale terrorisme. De onmiddellijke aanleiding tot het uitbarsten van den burgeroorlog is gelegen in het Manifestden eer sten Januari 1891 van Regeeringswege tegen Balma ceda uitgevaardigd, waarbij het Chileensche Congres en de Senaat hem eenparig van zijne waardigheid verval len verklaarden en aan den kapitein-ter-zee Don Jorje Montt volmacht verleenden om dit besluit ten uitvoer te brengen. r

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 186