t 1 4® CLXXIX Evenals eenmaal in het jaar 60 v. Chr. het triumvi raat van Gesar, Pompejus en Crassus tot stand kwam, zoo vereenigden zich op den eersten Januari 1891 te Santiago drie mannenbezield met het voornemen om aan het tyranniek bewind van den dictator een einde te makennamelijkde Vice-President van den Senaat Waldo Silvade President van de Kamer van Afgevaar digden Ramon Barros Luco en Don Jorje Montt. Hierbij voegden zich de Secretarissen-Generaal van de vloot en van het leger Isodoro Errazuris en Enrique Valdes Vergara. In den nacht van den 6den en 7den Januari scheepte zich deze »Delagacion del Congreso" in op de vloot in de haven van Valparaiso en wist, gebruik makende van de afwezigheid der hoofdofficierende Marineten gunste van de congrespartij te stemmen en tot afval te bewegen. Het telegraphisch bericht van deze gebeurtenis trof den tyran als een donderslag, terwijl het grootste deel der bevolking de tijding met buitengewoon enthou siasme begroette. Evenwel bevond de congrespartij zich, ondanks dit aanvankelijk succes, in allesbehalve gunstige omstan digheden. Het leger en vooral de officieren waren meerendeels door persoonlijke beloften aan den dictator verbonden en deze beschikte over ruim 30,000 man troepen, terwijl hij zijn leger in allerijl door nieuwe lichtingen zocht te versterken. Ondertusschen ondernam de vloot, na Valparaiso geblokkeerd te hebbeneen kruistocht langs de kust in noordelijke richting. Verschillende landingen werden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 187