j CLXXX beproefd om de havenplaatsen in bezit te krijgen, en met afwisselend succes ten. uitvoer gebracht. Vooral om Pisagua werd een felle strijd gevoerd en het was bij die gelegenheiddat de dapperste Chileensche bevelhebberEstanislas del Canto, voor het eerst op het oorlogstooneel verscheen om in het verdere verloop der gebeurtenissen een eerste rol te vervullen. En toen het op den 47den Februari aan de congres partij gelukte zich met behulp van de garnizoenen der veroverde havenplaatsendie zich onder hare vanen gerangschikt hadden, en van een troepencontingent, door de tegenstanders van Balmaceda in eenige oproe rige provinciën bijeengebracht, meester te maken van lquique, toen vervolgens op den 7den Maart de dictatoriale legermacht onder Robles, uitgezonden om lquique en de provincie Tarapaca te heroverengeslagen werdkon men er aan denkende phantastische wor steling te vervangen door een geregelden oorlog. Een eerste zorg was thans het aanvullen der strijdmiddelen om verdere operaties te kunnen ondernemendaarna pas werd tot den aanval overgegaan en in de eerste helft van April bezette de congrespartij de rijke pro vincie Antafagosta, terwijl de vijandelijke troepen ter sterkte van 2500 man over de Boliviaansche grens gedreven en aldaar ontwapend werden. Op den 12den April 1891 vormde zich te lquique, ter vervanging van de «Delagacion del Congreso", eenegeregelde regeering, ingericht volgens de bestaande grondwettelijke bepalin gen en in het begin van de volgende maand namen de voorbereidende maatregelen tot den beslissenden veld tocht een aanvang. r

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 188