t J CLXXXI Omstreeks dezen tijd kregen de tegenstanders van Balmaceda een onschatbaren bondgenoot in den persoon van den voormaligen Kapitein der Pruisische Artillerie Bernard Emil Körner. Aan zijne uitstekende bekwaamheden was het voor namelijk te danken, dat de geheele legerorganisatie binnen betrekkelijk korten tijd tot stand kwam en in de maand Augustus het grootsche drama kon worden afgespeeld, waardoor Chili zijne vrijheid herwon. Daarom voegt het, hier ter plaatse eenige bijzonder heden mede te deelen omtrent het leven van' den man aan wien Chili zoo ontzaglijk veel te danken heeft. Geboren in 1847, ontwikkelde zich bij den harts tochtelijken knaap reeds van jongs af aan eene alles overheerschende liefde voor den militairen stand. Over eenkomstig de wenschen zijns vaders werd hij opgeleid tot landbouwkundige, maar het voorbeeld, gegeven door zijn beroemden oudoom Theodoor Körner, bleek sterker en bezielde den jongeling met het vurige ver langen te worden zooals deze en plaats te nemen in de gelederenhetgeen reeds meer dan twintig leden van de familie Körner vóór hem gedaan hadden. Toen dan ook in 1866 de oorlog met Oostenrijk uitbrak, hield niets hem meer terug en in Juli zien wij hem als «Avantageur" dienst nemen bij het Maagdenburg- sche Regiment Artillerie. Spoedig daarop werd hij bevorderd tot Portepéefahnrichvervolgens tot tweede luitenant; in 1870 trok hij als officier met zijn regi ment tegen Duitschlands onverzoenlijken vijand op. Bij Sedan gewond, begaf hij zich na zijne genezing naar Parijs en opende daar het bombardement op de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 189