j CLXXXV Alleen vernamen we uit de mededeelingen van eenige landlieden, dat vijandelijke troepen gezien waren op de hoogten ten zuiden van bovengenoemde rivier. We konden echter met alle recht veronderstellen dat de concentratie daar ter plaatse grootendeels vol tooid zou zijnaangezien we door wind en stroom in het gezicht van de kust ruim vier uur vertraging had den ondervonden en gedurende dien tijd het telegraaf toestel in de havenplaats voortdurend zijne functiën had verricht. Om tien uur in den morgen begaf zich de voorhoede van de tweede brigade, onder commando van Salvador Yergara, op marsch naar Colmo langs den weg van Lastres Palmes. De rest der colonne verliet Quintero eerst om drie uur 's namiddags en trok voort in de richting van het gehucht Dumuno. In den loop van den dag slaagde de voorhoede er in, de vijandelijke cavalerie terug te drijven, terwijl eene kudde van 3000 schapen buit werd gemaakt. De invallende duisternis belette het overtrekken van de Aconcagua, zoodat de colonne zich vergenoegde met Dumuno te bezettenen hare voorposten vooruit te schuiven tot aan de hoogtendie de noordzijde van het rivierdal begrenzen. De eerste brigade onder Anibal Frias namonder bescherming van de vloot, den weg langs de kust, om de rivier bij Concon Bajo te passeeren. Om tien uur 's avonds was de geheele brigade daar ter plaatse vereenigd. Het infanterievuur van den tegenover- gestelden oever op het eskadron Libertad geopend

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 193