J CLXXXIX Om 11 uur 25 min. verkondigde het infanterievuur uit de verte den opperbevelhebber, dat de overtocht plaats had. De slag bij Concon was begonnen. Aanvankelijk ondervond de eerste brigade niet veel tegenstand. De hoogtenwaarover vijandelijke hulp troepen ter versterking van den linkelvleugel konden naderenwerden bestreken door de batterij Hurl ado. De Generaals van Balmaceda, Barbosa en Alcerreca hadden verzuimd de heuvels ten zuiden van beneden Concon te bezetteneensdeels wijl zij misleid door het machtsvertoonbij Concon-Medio ontwikkeldeen ern- stigen aanval op den linkervleugel niet verwachtten anderdeels uit vrees voor het vuur van den kruiser Esmaralda, die naar den Aconcaguamond was opge- stoomd, om den overtocht te dekken. Na de rivier overgetrokken te hebben, keerden zich de regimenten Constitucion en Antafagosta in eerste, het regiment Iquique in tweede linie door eene zwen king naar links met hun front tegen de dictatoriale infanterie, die onder een hevig vuurgevecht langzamer hand teruggedrongen werd. Doch toen eene vijandelijke batterij van zeven stuk ken, aanvankelijk door de tweede brigade beziggehou den, het gevecht met deze afbrak, om de naderende linie, waarin zich ondertusschen ook het regiment Iquique had opgelost, onder vuur te nemen, dreigde de kans te keeren. Laatstgenoemd regiment werd, toen het de batterij tot op 200 M. genaderd was, zoo hevig door granaatkartetsvuur bestookt, dat het begon te wankelen, en reeds dreigden de andere afdeelingen dit voorbeeld te volgen, toen te rechtertijd een stout-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 197