t J cxc moedige cavalerie-aanval van het eskadron Libertad aan dit critieke gevechtsinoment een einde maakte. Te gelijkertijd kwamen de regimenten Taltal en Tara- pacaop den rechteroever in reserve geblevenen het regiment Chanaraldoor de tweede brigade gedeta cheerd, de vuurlinie versterken, zoodat tegen vier uur 's vijands linkervleugel geheel uit elkander geslagen en de terugtochtsweg naar Yina del Mar afgesneden was. Middelerwijl was de tweede brigade met zeer aan zienlijke verliezen er in geslaagd de doorwaadbare plaats bij Verdejo te passeeren en had den vijand aan gevallen doch deze bood een verwoeden tegenstand. Meermalen doorleefden de congressisten moeielijke oogen- blikkenhet regiment Pisaguadat zich door de vuur- snelheid van het Mannlicher-geweer tot munitieverspil ling had laten verleiden, was in de laatste periode van den strijd geheel van patronen ontbloot en reeds maakte de dictatoriale partij zich gereed dit regiment door een bajonetaanval in de rivier terug te werpen, toen de laatste afdeeling van de derde brigade, het regiment Esmeralda, op het slagveld deboucheerde. Met buitengewone energie rukten de troepen nog maals voorwaarts, en in verband met de voordeelen door Körner met de eerste brigade behaald, gelukte het hun ten laatste den vijand op de vlucht te drijven. Om 4 uur in den namiddag was de slag bij Concon beslist en de nederlaag van de dictatoriale troepen volkomen. Terwijl de guides en lansiers den linker vleugel van den vijand achtervolgdenmaakten de eskadrons Libertad en Carabineros op den rechter vleugel tal van krijgsgevangenen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 198