CXCII doch de tegenstanders wisten de uitvoering van dit plan te verijdelen. Den geheelen nacht van den 22sten op den 23sten gebruikten ze om de geleden verliezen te herstellenen dank zij den goeden toestand van spoor- en telegraaflijnen het was aan de cavalerie en genie van het Congresleger niet voldoende gelukt, deze te vernielen had de dictator binnen 40 uur een nog sterker leger verzameld, dan het bij Concon overwonnene en daarmede stelling genomen in het heuvelachtig terrein achter Vina del Mar. Bij het aanbreken van den morgen van den 23sten Augustus zou, zooals reeds gezegd is, tot het offen sief overgegaanVina del Mar bezet en de forten om Valparaiso vermeesterd worden. Doch de onvoorziene moeilijkhedenwaarop zij stuit ten in aanmerking nemendezagen de brigadecom mandanten op eigen initiatief van den aanval af, welk besluit door Del Canto volkomen gebillijkt werd. Niet alleen had de dictator eene groote overmacht in eene uitmuntende stelling verzameld, maar de staf van het congresleger miste alle gegevens betreffende die positie en kon dus geen geschikt aanvalspunt be palen. En bovendienzelfs al ware er eenig succes van een onverwijld doorzetten van den strijd te verwachten geweest, dan nog moest men te rade gaan met het groote nadeel, dat het nu niet meer uitsluitend gold het vermeesteren van de fortenten einde Valparaiso te kunnen bezettenmaar dat de burgeroorlogdie toch reeds zooveel bloed gekost had, moest eindigen in het laatste toevluchtsoord van het dictatoriale leger, met

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1893 | | pagina 200